top of page

Використання м’яких ігрових модулів як нетрадиційного засобу навчання на заняттях фізичною культурою дітей дошкільного віку

                                                                         Актуальність   

      Рух складає основу будь - якої діяльності дитини, а особливо ігрової. Обмеження рухової активності дитини суперечить біологічній потребі дитячого організму, негативно впливає на фізичний стан дитини (сповільнюється ріст, знижується опорність інфекційним захворюванням), на рухові функції організму, приводить до затримки розумового і сенсорного розвитку дитини.

     Саме в дошкільному віці в результаті цілеспрямованого педагогічного впливу формується здоров’я, витривалість, характер і інші якості, необхідні для всебічного розвитку особистості дитини.

     Усе це досягається на фізкультурних заняттях, і ціль педагога полягає в тому, щоб ці заняття приносили дітям радість, підтримували гарний настрій, мотивували до самостійного виконання вправ, пробуджували інтерес до занять спортом, розвивали дитину всебічно. Ця мета легко може бути досягнута на фізкультурних заняттях із застосуванням ігрових м’яких модулів, які являють собою нетрадиційні, нестандартний інвентар для сучасного фізкультурного залу (і не тільки) й дозволяють педагогу збудувати своє заняття, інтегруючи в нього математичний, сенсорний, всебічний напрямок в розвитку дитини. Причому, слід зазначити, що заняття з ігровим м’якими модулями абсолютно безпечні для дітей різних вікових груп, відповідають всім санітарним нормам, вони естетичні й приємні на дотик, що дає позитивний ефект в роботі з ними.

Мета використання м’яких ігрових модулів на

заняттях з фізичної культури

                                                         Для дітей молодшого дошкільного віку:

  • збільшення рухової активності дітей завдяки вправам з м’якими ігровими модулями;

  • набуття інтересу до занять фізкультурою та спортом;

  • розширення уявлень про навколишній світ;

  • знайомство з предметами, їхніми властивостями й призначенням;

  • збагачення словникового запасу дітей, розвиток  мовлення;

  • навчання навичкам впізнавати та називати кольори, форму, величину, кількість предметів, розпізнавати й виконувати дії з предметами, відповідати на питання і розповідати про предмети та дії;

  •  розвиток фізичних якостей  та певних компетентностей малечі.

  •                                                      Для дітей середнього і старшого віку:

  • розвиток фантазії дитини, вміння застосовувати модулі на фізкультурних заняттях;

  • збільшення рухової активності дитини;

  • розвиток у дітей спостережливості, естетичного сприйняття навколишнього світу, уяви, зорової пам’яті;

  • уточнення уявлень про форму предметів, про положення фігур,  їхній відносній величині, характерних ознак, колір предметів;

  • розвиток почуття кольору, ритму, форми й композиції;

  • розвиток конструктивного уявлення дитини;

  • формування фізичних і рухових навичок та певних компетентностей;

  •  розвиток силових якостей дітей.

      Психофізичні  особливості дітей дошкільного віку

                                                                              Ранній вік

     На другому році життя дитини продовжується її інтенсивний фізичний і психічний розвиток, під кінець року вона стає більш міцною, рухливою, удосконалюються навички з основних видів руху.

Цей віковий період життя характеризується тим, що дитина починає ходити, бігати, підійматися на гірку, драбину, опановує прості способи дій з предметами.

     Вміння ходити розширює зв’язки дитини з навколишнім світом і впливає на розвиток її центральної нервової системи. Граючи з предметами, діти починають добре орієнтуватися в таких властивостях, як форма та величина; здатні вибірково ставитися до кольору.

На даному віковому етапі важливо створювати всі умови для різноманітних рухів дитини, спонукати її до рухової активності. Для цього необхідно мати знаряддя для фізичних вправ. Для цих цілей можуть бути використані м’які ігрові модулі.

                                                             Молодша група (третій рік життя)

     Третій рік життя - важливий етап у розвитку дитини. Темп фізичного розвитку сповільнюється, але весь організм міцніє, удосконалюються рухи. Однак опорно-руховий апарат у дітей цього віку розвинутий ще порівняно слабко, руховий досвід ще невеликий, рухи й напрямки часто випадкові.           Нестійкі ще й емоційні прояви дітей, погано розвинені процеси гальмування. Дитина не вміє самостійно регулювати швидкість, силу й амплітуду рухів. Усе це необхідно враховувати при організації фізичного розвитку.

     Основною метою навчання є формування у дітей навички діяти вільно, безпечно, спільно, відповідно до вказівок дорослого. Важливо сформувати у дітей загальне уявлення про рух, викликати бажання виконувати його.

     У цій віковій групі вводять стрибки на двох ногах на місті та з просуванням вперед, а також стрибки у довжину й у висоту з місця. Діти виконують їх в індивідуальному темпі враховуючи власні можливості й досягають поставленої мети своїм способом.

     На четвертому році життя дитина вже має порівняно великий запас рухових навичок. Вона вже здатна робити більш складні дії, дотримуючись в них певної послідовності. Відзначається велика усвідомленість у сприйнятті навчального матеріалу, словесних поясненнях, що позитивно відзначається на якості виконання вправ.

Однак у дітей 3 років відзначається ще недостатня злагодженість у роботі різноманітних м’язових груп(плечового поясу, тулуба, ніг). Оцінка діяльності дітей переважно повинна бути спрямована на аналіз їхньої активності.

                                                            Середня група (п’ятий рік життя)

     На п’ятому році життя дитини її рухи стають більш упевненими й координованими. Увага здобуває все більш стійкий характер, удосконалюється зорове, слухове та сенсорне сприйняття матеріалу, розвивається слухова пам’ять. Діти вже розрізняють види рухів, здатні виділяти елементи. У дитини з’являється інтерес до результатів руху.

                                                     Старший дошкільний вік ( 6-7 рік життя)

     На 6-7 році життя дитина успішно опановувати основними видами рухів, виявляє самостійність. ЇЇ рухи стають більш усвідомленими, координованими й точними, що дозволяє педагогу підвищити вимоги до якості виконання вправ. Значно збільшується прояв вольових зусиль при виконанні завдань, що дозволяє педагогу розвивати фізичні якості(швидкість, спритність, витривалість, витримку, наполегливість, організованість). Дитина виконує вправи цілеспрямовано, для неї вже важливий результат.

IMG_2641.jpg
IMG_2639.jpg
IMG_2637.jpg
bottom of page